ESO – CHILSKÁ CHLOUBA EVROPSKÉ ASTRONOMIE

ESO – CHILSKÁ CHLOUBA EVROPSKÉ ASTRONOMIE

PŘEDNÁŠKA

Středa 18. dubna 2018 v 19:00 hodin

ESO – CHILSKÁ CHLOUBA EVROPSKÉ ASTRONOMIE

Evropská jižní observatoř (ESO) je špičková mezivládní vědecko-technická organizace pro astronomický výzkum. Byla založena v roce 1962 a Česká republika je jejím členem od roku 2007. V jižní Americe ESO provozuje tři unikátní observatoře – La Silla, Paranal a Chajnantor, které se nacházejí v nehostinných vysokohorských podmínkách pouště Atacama v Chile. Pracuje zde řada přístrojů, které zásadně přispívají k rozvoji našeho poznání vesmíru: lovec extrasolárních planet HARPS na observatoři La Silla; nejmodernější a nejvýkonnější systém pozemních dalekohledů VLT na observatoři Paranal; a na planině Chajnontor, v nadmořské výšce přes 5 000 m, 66 antén radioteleskopu ALMA.

V listopadu 2017 jsem měl možnost všechny observatoře navštívit jako člen společné expedice českého národního týmu ESON a štábu České televize, která se uskutečnila v rámci propagace práce českých vědců u příležitosti 10. výročí členství ČR v ESO.

Špičková astronomická technika v překrásné pouštní krajině pouště Atacama, to je ESO – chilská chlouba evropské astronomie.

Doplněno počítačovou prezentací s bohatým obrazovým materiálem.

Přednáší Jiří Srba, odborný pracovník hvězdárny.

Vstupné: dospělí 40,- Kč, mládež 30,- Kč.

Kdy

  • 18.4.2018, 19:00

Kde

Hvězdárna Valašské Meziříčí, p.o.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.