Česká cena za architekturu 2018 / Zdeněk Trefil, TREF-Architekti

Vstupné 50 Kč / 20 Kč
Česká cena za architekturu 2018 / Zdeněk Trefil, TREF-Architekti

Architektonická dvojvýstava představuje to nejlepší z postavených staveb v roce 2018 pohledem mezinárodní poroty.  Je doplněna o prezentaci jednoho z letošních nominovaných, valašskomeziříčského architekta Zdeňka Trefila a jeho studia.

Českou cenu za architekturu vyhlašuje a letos již počtvrté Česká komora architektů. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Již tradičně kredit České ceny za architekturu podporuje prestižní sedmičlenná mezinárodní porota. Význam České ceny za architekturu je rovněž v celoroční a regionální propagaci architektury.
 Mezinárodní odborná porota vyselektovala v třetím ročníku soutěže, tedy zde vystavované,do užšího výběru 33 nominantů, z nichž vybrala 11 finalistů, z nichž vzešel držitel hlavní ceny za architekturu.
Cílem soutěže je stimulovat další rozvoj vzdělávacích programů spojených s vývojem kulturní krajiny jako syntézy zastavěného – architektury – a nezastavěného – kulturní krajiny a segmentů přírodní krajiny – městského i venkovského prostředí. S vědomím, že úroveň architektury je jedním z důležitých ukazatelů vyspělosti.
Výstava se obrací především na širokou veřejnost, obyvatele, sleduje výchovný aspekt vzdělávání veřejnosti a předkládá jisté vzory následování.

Zdeněk Trefil patří k absolventům Střední průmyslové školy stavební ve Valašském Meziříčí; ve studiu architektury pokračoval na brněnské technice a potom ještě ve Švýcarsku na ETH v Curychu u profesora Maria Campiho. Pracoval v ateliéru Jiřího Oplatka v Basileji, navrhoval bytové domy. To je pro poznání oboru zásadní zkušenost, Švýcarsko se v devadesátých letech stává evropským architektským zázrakem.
Zdeněk Trefil se však vrací domů, do Valašského Meziříčí. Chce být jako legendární Luigi Snozzi a působit mimo velká centra.
Lze tudíž říci, že takto nadstandardně vybaven pro výkon profese, zvolil vskutku obdivuhodně odvážné směřování své další profesionální kariéry. Nezakotvil v žádném z větších center, ale vrátil se na rodné Valašsko a založil zde roku 1998 ateliér.
Lze říci bez ironie: architektonický buditel a obrozenec.
V roce 2005 získává Grand Prix Obce architektů, když je Dům na půl cesty vyhodnocen jako nejlepší mezi novostavbami: tato ve výrazu čistá minimalistická bytovka byla kladně přijata díky své nekompromisní výrazové střídmosti, již si architekt osvojil při svém pobytu ve Švýcarech.
Dále realizuje : vila NN, bytový dům Jablůnka, památník holocaustu, restaurace Snoza, Central bar, Valašská koliba, kavárna Marco Polo, vila Gadas, rekonstrukce funkcionalistické vily arch. Místeckého v Poličné, bydlení pro seniory Seniorpark ve Valašském Meziříčí, vila v Beskydech.
Od počátku zve k výtvarné spolupráci sochaře Jana Zemánka.

Obr. Vila v Beskydech podle návrhu Zdeňka Trefila

Kdy

  • 24.1.2019 — 3.3.2019

Kde

Muzejní a galerijní centrum