Josef Divín

vernisáž 22. června 2022 v 18:00 hodin
Josef Divín

Josef Divín pomocí různých technologií zpracování skla (foukání a ručního tvarování na huti, natavováním kovových fólií, leháním, broušením, rytím atd.) zpracovává náměty převzaté často z krajiny a architektury. Ve skleněných objektech a obrazech zaznamenává nejen žhavou prchavost chvíle jejich vzniku, ale také osobní pocity z různých míst, které ho ovlivnily. Se zneklidňující emocionalitou dodává svými abstraktními uměleckými díly svědectví o vlastním osobitém vnímání skutečnosti. Již 16 let se zabývá natavováním stříbrných folií na sklo. Svou tvorbu prezentoval od roku 2000 na 50 samostatných výstavách a 220 ti společných se účastnil. Jeho práce je zastoupena v tuzemských i zahraničních sbírkách (Itálie, Slovensko, Francie, Itálie, Německo, Belgie, Dánsko, Polsko, Bulharsko, Holandsko a USA).

 

Kdysi jsem napsal: Sklo existuje v mnoha formách. Typická je jeho čirost, lesk, zářivost. Je bohatě hýřivé. Od žhavé suroviny božské jako sálající láva. Zpracováno neuvěřitelným množstvím technik. Je možno vidět ho i v podobě tajemné, v hlubokém zamyšlení jednoduchého tvaru. Nebo nastanou chvíle, kdy vlastnosti skla potlačíme a sklo se stane výchozím materiálem k experimentům, excesům, expresi a existencionálním situacím. Skoro ve všem, o čem je tu psáno, se Josef Divín pohybuje. Je dítětem štěstěny. Byl verifikován jako talent ihned po příchodu na školu. Nepatří k těm, co dlouho hledají, než se dokáží prosadit. Leccos zvládá s lehkostí. Jakoby neměl pochybnosti.
Jistěže je má. Ale nesděluje je. Lze mu přát, aby jednou objevil ULTIMA THULE, zemi někde až na konci světa, nedostižně vzdálenou,
nejzazší, a tam, obohacen, vynesl pro nás ještě další a nová díla.

Prof. akad. mal. Vladimír Kopecký

 

 

Kurátor výstavy Leszek Wojaczek

Kdy

  • 22.6.2022, 18:00 — 31.8.2022, 17:00

Kde

Galerie Kaple