Gramofon!

Hudba obrazem, obraz hudbou
Gramofon!

Gramofon - technický fenomén, jedno z nejstarších hudebních médií, ale i specifická kultura milovníků dobrého zvuku. Gramofon se jako médium představil poprvé na začátku 20. století a od té doby prošel dlouhým vývojem. Postupně se měnil materiál k výrobě gramofonových desek, zdokonalovaly se jehly, přenosky i zesilovače, výrobci zlepšovali reproduktory a měnil se design gramofonových souprav. Spolu s tím se také měnila hudba, kterou gramofony hrály, ať už šlo o klasickou hudbu, blues, jazz, rock´n´roll, mainstreamový pop,disco, nebo metal či elektronickou hudbu pozdějších dekád. Přitom princip zůstával stále stejný, hudbu zaznamenanou do mikroskopických drážek snímá drobná jehla dnes stejně jako před sto lety.

Výstava GRAMOFON! Hudba obrazem, obraz hudbou představuje gramofon a vinylové desky jako technický fenomén i jako umělecké dílo. Vystavená kolekce se přitom skládá ze tří částí, které na sebe volně navazují a prezentují téma výstavy z různých stran. Část první – deska jako umělecké dílo -ukazuje, že umělecká hodnota desek nespočívá jen v obsahu samotném, ale i ve vizuální úpravě, na které se často podíleli světový umělci.  Mezi umělci se na výstavě představí John Lennon, Andy Warhol, Rolling Stones, Debbie Harry, HR Giger, Velvet Underground, Milan Cais, Tata bojs, Jaromír 99 a další.

Část druhá – gramofon jako technický fenomén – je ukázkou gramofonů a různé techniky, která s nimi souvisí. Součástí kolekce jsou nejen technické zajímavosti, ale i designově zpracované gramofony, které ukazují, že toto médium je stále živé a žádané.

Třetí část – ti zlí – prezentuje vinylová vydání tuzemských interpretů, „ztroskotanců, samozvanců, zaprodanců, odpadlíků, živlů“, kteří u nás neměli v dobách minulého režimu na růžích ustláno. Kolekce obsahuje obaly desek legendárních vydavatelství Šafrán 78, Boží mlýny a další raritní labely.

Kdy

  • 22.6.2023 — 27.8.2023

Kde

Muzejní a galerijní centrum
Komenského 1
757 01 Valašské Meziříčí

Podobné akce