DokuFest Valmez: Na značky!

S DELEGACÍ MEZIŘÍČSKÉHO SOKOLA
DokuFest Valmez: Na značky!
Promítání v kině Valmez (dříve Bio Sokol) uvede krojovaná delegace místních Sokolů. Po jeho zhlédnutí následuje krátká beseda o vzniku sokolského kina ve Valašském Meziříčí a o významném principálovi sokolského divadla Jožovi Divokém.  Přednáší předseda kulturní komise Sokola Valašské Meziříčí Milan Pilmajer. 
 
 
Tělovýchovná jednota Sokol s láskou i úsměvným nadhledem v Den české státnosti
Praha, červenec 2018. Patnáct tisíc žen a mužů všech generací se setkává na jednom místě, aby zacvičili velkolepé masové choreografie. Všichni jsou součástí Sokola, hnutí, které před téměř sto šedesáti lety vzniklo s cílem rozvíjet pomocí tělocviku a jeho věrné prezentace národní uvědomělost, kulturnost a demokratické hodnoty. 
Film nahlíží do života několika členů, kteří se připravuji na zmíněný slet. Svým civilním laděním a nadsázkou připomíná rané snímky Miloše Formana. 
   79 min., režie: Mária Pinčíková, Česko / Slovensko 2021
 
 
 
DokuFest Valmez
Kino Valmez zve na přehlídku DokuFest, která se bude konat od neděle 26. září do středy 29. září v meziříčském kinosále.
Můžete se těšit na výběr toho nejlepšího z letošních českých dokumentárních děl (z Kalových Varů i odjinud).
 
Dříve se dokument rovnal pro mnohé "nuda" nebo podívaná pro náročné. Dnes ti nejlepší dokumentaristé vnáší do tvorby mnoho prvků, které ho činí přístupnějším širokému publiku. Některými z těchto prvků jsou: nápaditá práce s obrazem i zvukem namísto "mluvících hlav"; vložené hrané pasáže s profesionálními herci; pojetí dokumentu jako napínavého příběhu; důraz na vnímání světa skrze hlavní postavu; hrdinové "z davu"; humor a nadhled.
 
Někteří čeští dokumentaristé vynikají natolik, že co se týká tvořivosti, témat, i ztvárnění předčí kolegy od hraného filmu. Důkazem je nedávný divácký hit V síti (ze zahraničních zmiňme evergreen kin i online platforem Země medu). Ne na všechny výborné české dokumenty tohoto roku se dostane v naší přehlídce, za pozornost určitě stojí minimálně také Nová šichta, Zákon lásky, Vlci na hranicích nebo Dálava, které tímto doporučujeme, pokud Vás zaujme naše přehlídka a budete si dále chtít šířit obzory kvalitní české filmové tvorby. A vlna nekončí, v roce 2022 se můžeme těšit na očekávaný ambiciózní dokument cestovatele Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty Civilizace.
Ondřej Kaláb, kino Valmez
 
Vstupné na film: 100 Kč / členové filmového klubu 80 Kč.

Kdy

  • 28.9.2021, 19:30

Kde

Kino Valmez
Nábřeží 268, 757 01 Valašské Meziříčí