DokuFest Valmez: Jednotka intenzivního života

DokuFest Valmez: Jednotka intenzivního života
Závěrečný snímek přehlídky DokuFest Valmez.
 
Snímku překvapivě nevládne smrt, ale snaha o nejlepší možné využití zbývajícího života.
 
Paliativní péče je přístup zaměřený na zvyšování kvality života pacientů a jejich rodin v situaci, kdy čelí život ohrožující nemoci. V prostředí robotické medicíny a zbožštělých bílých plášťů, orientujících se na nemoc jako takovou, se do středu pozornosti paliativní péče vrací člověk. V intimních rozhovorech lékaři se svými pacienty hledají odpovědi na otázku, na niž se v nemocnicích, kde život končí pro 60-70 % české společnosti, bohužel zapomíná: „Jak žít dobrý život s nemocí?“ Tým odborníků pomáhá pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, které pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života může být dobré. Protože život neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají…

Film si odnesl dvě ceny z letošních Karlových Varů a v hlasování diváků festivalu se umístil na druhém místě, pouze o několik setin za Zátopkem.   

76 min.,  režie:  Adéla Komrzý, Česko 2021   

DokuFest Valmez
Kino Valmez zve na přehlídku DokuFest, která se bude konat od neděle 26. září do středy 29. září v meziříčském kinosále.
Můžete se těšit na výběr toho nejlepšího z letošních českých dokumentárních děl (z Kalových Varů i odjinud).
 
Dříve se dokument rovnal pro mnohé "nuda" nebo podívaná pro náročné. Dnes ti nejlepší dokumentaristé vnáší do tvorby mnoho prvků, které ho činí přístupnějším širokému publiku. Některými z těchto prvků jsou: nápaditá práce s obrazem i zvukem namísto "mluvících hlav"; vložené hrané pasáže s profesionálními herci; pojetí dokumentu jako napínavého příběhu; důraz na vnímání světa skrze hlavní postavu; hrdinové "z davu"; humor a nadhled.
 
Někteří čeští dokumentaristé vynikají natolik, že co se týká tvořivosti, témat, i ztvárnění předčí kolegy od hraného filmu. Důkazem je nedávný divácký hit V síti (ze zahraničních zmiňme evergreen kin i online platforem Země medu). Ne na všechny výborné české dokumenty tohoto roku se dostane v naší přehlídce, za pozornost určitě stojí minimálně také Nová šichta, Zákon lásky, Vlci na hranicích nebo Dálava, které tímto doporučujeme, pokud Vás zaujme naše přehlídka a budete si dále chtít šířit obzory kvalitní české filmové tvorby. A vlna nekončí, v roce 2022 se můžeme těšit na očekávaný ambiciózní dokument cestovatele Petra Horkého a egyptologa Miroslava Bárty Civilizace.
Ondřej Kaláb, kino Valmez
 
Vstupné na film: 100 Kč / členové filmového klubu 80 Kč.

 

 

 

Kdy

  • 29.9.2021, 19:30

Kde

Kino Valmez
Nábřeží 268, 757 01 Valašské Meziříčí